Pantera nahradila 20 let zavedenou značku

22. října 2021

Pantera nahradila 20 let zavedenou značku

Zemědělské družstvo Luštěnice v roce 2020 doplnilo svůj strojový park o samojízdný postřikovač Pantera od Amazone.  Nahradila svého předchůdce, který na posledních 20 let v podniku doslova zdomácněl. Prvotní obavy z nového stroje se díky šikovnosti obsluhy rychle rozplynuly a Panteru si dnes podnik nemůže vynachválit. První samojízdný postřikovač Družstvo pořídilo v roce 1999. V průběhu času k němu dokoupili ještě jeden samochod a tažený postřikovač od stejné značky. Po dvaceti letech se však Družstvo rozhodlo pro razantní změnu. Od společnosti ZZN Kolín zakoupilo samojízdný postřikovač AMAZONE Pantera 4503. „Zpočátku jsme byli ke stroji skeptičtí a nevěděli jsme, do čeho jdeme. V nejbližším okolí navíc nikdo Panteru nevlastnil, proto při rozhodování o jejím nákupu vyvstala řada zásadních otázek. Počínaje přeučením obsluhy na zcela jiný způsob ovládání až po kvalitu a spolehlivost poprodejního servisu“, sdělil předseda družstva Petr Šourek.

Obsluha zvyklá 20 let na jinou značku spolu s místním mechanizátorem Michalem Stezkou prošli školením, na kterém se seznámili s ovládáním a vším, co Pantera umí nabídnout. A jak dnes po ukončení dvou sezón práci se strojem hodnotí?

„Máme za sebou už druhou sezónu, kdy jsme každoročně zvládli s Panterou ošetřit na 3 000 ha zemědělské plochy. Tandemový podvozek se stavitelným rozchodem kol 180-240 cm se umí ladně přizpůsobit kolejovým řádkům a díky moderním technologiím jako AmaSelect lze aplikovat velmi precizní a cílenou dávku postřiku. S Panterou nejen šetříme čas díky její vysoké pojezdové rychlosti, ale i finance díky velmi přesnému spínání trysek. V neposlední řadě jsme mnohem šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedl Petr Šourek a dále dodal: „Z pohledu obsluhy je stroj mnohem pohodlnější a komfortnější než jeho předchůdce. Kabina Pantery je prostorná, pohodlně se v ní usadí dva lidé. U předchozího postřikovače to tak nebylo. Druhá osoba mohla z nedostatku prostoru pouze stát na schůdkách. Velmi mile nás také překvapilo ovládání stroje přes terminál Amatron, které je intuitivní a jednoduché.“

„Ani servisní středisko společnosti ZZN Kolín v nedalekém Chotětově nezklamalo. Nejen samotnou dostupnost střediska, ale i servisní služby a operativní přístup servisních techniků dosud hodnotíme pozitivně. Původní obavy z nákupu stroje se velmi rychle rozplynuly,“ dodal mechanizátor Družstva Michal Stezka.

Luštěnická Pantera 4503 disponuje nádrží o objemu 4 500 l a je vybavena jedinečným tandemovým podvozkem se stavitelným rozchodem kol 180-240 cm, který garantuje klidnou, horizontální polohu postřikovacích ramen a vysokou boční stabilitu stroje. Ramena Super-L2 s pracovním záběrem 30 m jsou vybavena aktivním vedením ramen ContourControl a systémem SwingStop pro aktivní tlumení vibrací a eliminaci pohybů ramen v horizontálním směru.

„Pokud bychom Panteru pořizovali dnes, zcela jistě bychom ji pořídili v provedení Pantera-H, které umožňuje nastavení světlé výšky stroje až na 1,7 m. Toto řešení bychom ocenili zejména u vyšších porostů, abychom při aplikaci postřiku co nejvíce eliminovali poškození plodin,“ doplnil Michal Stezka, který dodal: „Stroj vzbuzuje velký zájem u okolních farem. Často se nás dotazují nebo se na Panteru jezdí dívat. Neváháme a stroj doporučujeme.“

Zemědělské družstvo Luštěnice hospodaří v jihozápadní části okresu Mladá Boleslav na ploše 3 600 ha zemědělské půdy, z čehož 160 ha tvoří louky. Zaměstnává cca 65 pracovníků. Pozemky jsou převážně rovinaté od lehkých písčitých půd, přes středně těžké a těžké hlinité půdy až po jílovité. V rámci rostlinné výroby se zabývá pěstováním ozimé pšenice, ozimé řepky, ječmene, jarního ječmene, kukuřicí jak na siláž, tak i na senáž, slunečnicí, vojtěškou, krmnou řepou a dalšími. Živočišnou výrobu byste pak našli ve střediscích Luštěnice, kde se ustájeno 320 dojnic holštýnského plemene, a ve středisku Struhy na 600 ks masných jalovic a býků.

Amazone Pantera 4503

New Holland T6070 + Amazone ZA-TS

Poslední aktuality

Půjčovací rozmetadlo M1350

Půjčovací rozmetadlo M1350

ROZMETADLO HNOJE PICHON M1350 ZA 5000Kč/1DEN 

Pro více informací kontaktuje obchodního zástupce

M1350 je nejmladší z produktové řady rozmetadel hnoje vyráběných firmou PICHON. Ve standardní výbavě je například: Celopozinkovaná konstrukce, náprava s hranolem 150 mm, hydraulické brzdy 420 x 180, velké rozmetací válce 1035 mm s 46 otočnými noži.

Tento model má podobné charakteristiky jako větší modely. Díky své unikátní konstrukci je stroj vhodný pro zákazníky hledající stroj pro náročný provoz a výbornou kvalitu aplikace.

Speciální umístění a dimenze rozmetacích válců zamezuje natlačení materiálu zpět do vany a snižuje na nároky na pohonnou sílu.

PICHON vyvinul a začal vyrábět novou generaci rozmetadel hnoje, aby uspokojil požadavky na rychlou a přesnou aplikaci.

Specifikace:

Konstrukce :
• žárově zinkované
• náprava zapuštěná v rámu
• rám 6mm • demontovatelné stěny vany: tl.4 mm
• přední rám: 4 a 6 mm
• nerezové šrouby
• zadní rám: 6 a 8 mm
• velký přední ochranný rám
• žárově zinkovaná odpružená oj
• manuální podpěra
• tažné oko, šroubované na oj
• sklápěcí žebřík
• výstražný maják
• světla pro silniční provoz

Rozmetací ústrojí:
• Řetěz
• levá a pravá škrabka vodících kladek
• manuální napínání
• hnací hřídel o průměru 55 mm, plně zakrytá
• volnoběžná spojka
• Homokinetický kardan serie 6 1“3/8
• naddimenzovaná převodovka.

číst více…